Čo potrebujete k sociálnemu podnikaniu? Zodpovednosť, trpezlivosť, lásku…

Čo potrebujete k sociálnemu podnikaniu? Zodpovednosť, trpezlivosť, lásku…

akcnezeny.sk – 9. júna 2023„Vek neohrozuje činnosť človeka,“ hovorí 72-ročná Mária Ondriašová, ktorá vedie práčovňu MARION ZM v Zlatých Moravciach. Podnikať začala pred 22 rokmi a prednedávnom ju zaregistrovala ako registrovaný sociálny podnik.

Vďaka iniciatíve, svojej pracovitosti a vytrvalosti zabezpečuje príjem pre seba a osem ďalších žien so zdravotným postihnutím. Postupne rozširuje služby práčovne, dnes už v nej využívajú moderné technológie na čistenie, pranie a žehlenie všetkých druhov bielizne a odevov pre obyvateľstvo či firmy. 

V rozhovore pre Akčné ženy Mária Ondriašová porozprávala:
  • prečo vek nie je v podnikaní prekážkou
  • ako sa dostala k podnikaniu a prečo prešla z chránenej dielne na sociálny podnik
  • o investičnej pomoci, ktorú dostala na rozšírenie služieb práčovne
  • aké výhody majú jej klienti vzhľadom na to, že práčovňa je registrovaným sociálnym podnikom
  • aké je to zamestnávať ľudí so zdravotným postihnutím
  • prečo sa bez zodpovednosti, lásky a trpezlivosti nedá podnikať.
Žena skladá čisté plachty do poličky

Ako ste sa dostali k nápadu otvoriť práčovňu?

V roku 1999 som stratila zamestnanie. Bolo to pre mňa ako živiteľku rodiny dosť náročné a ťažké obdobie. Keď som sa nevedela zamestnať ani po čerpaní deviatich mesiacov podpory z úradu práce, začala som uvažovať o podnikaní. Veľmi mi pomohla priateľka, ktorá predávala posteľnú bielizeň, mala kvalitné obliečky, chodila do firiem a ponúkala ich. Raz mi spomenula, že jej klienti vozia prať obliečky do iného okresu, lebo tu bola len jedna práčovňa. Keďže som predtým pracovala na Okresnom úrade v Zlatých Moravciach, mala som kontakty avedela som, že ak urobím niečo dobré pre ľudí a aj pre mňa, mám šancu prežiť.Celý rozhovor – Mária Ondriašová: Bez zodpovednosti, trpezlivosti a lásky ani nezačínajte podnikať – si môžete prečítať na webstránke Programu pre neziskové organizácie a subjekty sociálnej ekonomiky na www.slsp.sk/neziskovky.