Pani prezidentka sa opäť venovala sociálnemu podnikaniu

Zuzana Čaputová venuje v rámci svojho programu pozornosť sociálnemu podnikaniu pravidelne. Ani tento rok pri ceste do regiónov Slovenska nevynechala návštevu registrovaného sociálneho podniku. Vybrala si Agro – drevinový ekosystém BBSK, s.r.o., ktorý prevádzkuje Banskobystrický samosprávny kraj v Rovňanoch.

Pani prezidentka sadí levanduľu
Zdroj: BBSK

Symbolicky pritom priamo na poli vlastnými rukami vysadila krík levandule, ktorý je novým artiklom v sade patriacom podniku. Dôvod je prozaický – kvety levandule sú obľúbenou potravou pre jeho včely.

Banskobystrický samosprávny kraj je veľmi aktívny v oblasti sociálnej ekonomiky, má zriadené už tri sociálne podniky na podporu zamestnávania v regióne a dokonca vyhlásil výzvu pre sociálnych podnikateľov na dodávku potravín do zariadení v pôsobnosti kraja. S pomocou sociálneho podnikania rozvíja duálne vzdelávanie stredoškolákov v poľnohospodárstve.


mynovohrad.sme.sk – 2. júna 2021Sociálny podnik BBSK v Rovňanoch navštívila prezidentka Zuzana Čaputová

ROVŇANY. Agro-drevinový sociálny podnik, ktorý v Rovňanoch zriadil Banskobystrický samosprávny kraj, navštívila dnes prezidentka Zuzana Čaputová. Hlavnou témou stretnutia bolo zamestnávanie znevýhodnených a aktivity, ktoré kraj v tejto oblasti v regióne vyvíja.

Prehliadku sociálneho podniku v obci Rovňany v poltárskom okrese dnes v sprievode predsedu BBSK Jána Luntera a krajského špecialistu na sociálnu ekonomiku Milana Vaňa absolvovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Sociálny podnik, ktorý zriadil a úspešne prevádzkuje Banskobystrický samosprávny kraj, si prezidentka vybrala ako miesto svojej návštevy najmä preto, že jeho poslaním je dávať prácu znevýhodneným v prepojení na poľnohospodárstvo, ekológiu i vzdelávanie.

Pani prezidentka na poli so zástupcami BBSK
Zdroj: BBSK

„Agro-drevinový sociálny podnik je výsledkom spolupráce s obcou Rovňany a SOŠ Poltár. Aktuálne tu zamestnávame jedenásť ľudí, z toho osem je znevýhodnených na trhu práce, pričom dvaja z nich sú aj zdravotne postihnutí. V sociálnom podniku vykonávajú odbornú prax študenti blízkych stredných škôl, úrodu z neho, ktorá je dopestovaná ekologicky, dodávame do našich škôl a zariadení sociálnych služieb,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

„Sociálny poľnohospodársky podnik v Rovňanoch je úspešným príkladom toho, ako sa prostredníctvom sociálnej ekonomiky dá vytvoriť cesta na trh práce a dôstojný život práve ľuďom, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, zdravotne postihnutí alebo inak znevýhodní,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Pokračovanie článku o návšteve pani prezidentky si môžete prečítať priamo v regionálnom periodiku mynovohrad.sme.sk.