Je založenie sociálneho podniku také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá?

Aj na túto otázku hľadala odpoveď redaktorka Jolana Čuláková v relácii Klub komunálnej politiky v Rádiu Regina Západ v stredu 22.9., keď si do štúdia pozvala členku predsedníctva Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku, zakladateľku registrovaného sociálneho podniku Minoritas Melindu Mikleovú a manažérku Regionálneho centra sociálnej ekonomiky v Žiline Ľubicu Lövingerovú.

V takmer hodinovej diskusii priniesli zúčastnené dámy veľmi aktuálny pohľad na problematiku sociálneho podnikania a sociálnych podnikov. Nič teoretické, informácie priamo z praxe – jednak už existujúceho sociálneho podniku, pôvodom chránenej dielne, ale aj z praxe regionálneho centra, ktoré je v kontakte so sociálnymi podnikateľmi od úplného začiatku, kedy sa rodia úvahy o založení a registrácii podniku, keď sa riešia potrebné náležitosti, dokumenty, žiadosti, ale aj potom, po úspešnom získaní štatútu, keď prichádzajú na rad prvé povinnosti.

Ako sa darí sociálnym podnikateľom na úrovni obcí, aké majú problémy a čo by im pomohlo, mal vo svojom vstupe možnosť povedať Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska a nechýbal ani názor zamestnanca sociálneho podniku v podobe mladej študentky odboru fotografie, ktorej umožnili duálne vzdelávanie v sociálnom podniku Minoritas. Vypočujte si celú zaujímavú diskusiu z archívu Rádia Regina Západ.