RSP JASPIRE, s.r.o. – aj v “malom“ sa dajú robiť veľké veci

Logo Jaspire

Integračný registrovaný sociálny podnik je inšpiratívnym príbehom tvorivosti majiteľky – podnikateľky s otvoreným srdcom
v spojení s dvomi ďalšími činorodými ženami, jej zdravotne znevýhodnenými kolegynkami.

V útulnom obchodíku v centre Pezinka spolu ponúkajú zákazníkom BIO potraviny, bylinky, čaje a koreniny. Predaj dopĺňajú produktami zameranými na podporu zdravia v rámci fytoterapie, gemoterapie, aromaterapie aj petroterapie.
Dámy nezaostávajú ani vo vlastnej produkcii, keď svojimi šikovnými rukami vyrábajú sviečky, náramky, náhrdelníky z polodrahokamov a mydlá. Navyše sa správajú ekologicky – časť ich produktov sa predáva bez obalu.

Foto predajne

Majiteľka, pani Janka Porubanová, viedla predajňu 14 rokov sama, za občasnej pomoci brigádnikov. Minulý rok ju však oslovil osobný príbeh fyzioterapeutky Renáty; rozhodla sa založiť registrovaný sociálny podnik a ponúkla jej v ňom priestor na realizáciu a nové pracovné uplatnenie.
Pani Renáta sa s klientami delí o svoje rozsiahle znalosti o liečbe porúch pohybového systému a celého tela. Dôležitou súčasťou jej ponuky je totiž aj poradenstvo pri prevencii chorôb, podpore zdravia a alternatívnej medicíne.
Príbeh podniku sa časom rozšíril o tretí osud zdravotne postihnutej šikovnej kolegynky, pre ktorú je to rovnako cesta opätovnej úspešnej integrácie do sveta práce.

Obchodík aktuálne umožňuje nákup aj cez internet. Ak ste zvedaví na zdravie z prírody, nakuknite do www.rajskazahrada.sk .

V zmysle zákona o sociálnej ekonomike z roku 2018 JASPIRE napĺňa podmienky štatútu registrovaného sociálneho podniku okrem podpory regionálneho rozvoja a zamestnanosti aj spoločensky prospešnou službou v oblasti vzdelávania, výchovy a rozvoja telesnej kultúry, keď poskytuje vzdelávanie pre Akadémiu tretieho veku v Pezinku v oblasti alternatívnej medicíny a prevencii zdravia.
V predmete o zdraví z prírody robí osvetu bylinkám a rastlinám a teší sa plnej prednáškovej sále. Študenti – seniori sú v tomto predmete už po 2-ročnom štúdiu krátko pred ukončením a promovaním.

V podnikaní ale JASPIRE nemyslí iba na seba. V súčasnej ekonomicky nestabilnej a náročnej dobe podporuje aj drobných remeselníkov.
Pre „kutilov“ založili facebookovú skupinu Podporme remeslá na Slovensku, kde je už viac než 40-tisíc členov a k dispozícii je tiež webový portál https://www.remeselno.sk .

Obe platformy umožňujú slovenským remeselníkom predviesť seba a svoje produkty, čím im poskytujú neoceniteľnú podporu predaja a udržateľného živobytia.

Vďaka sociálnemu podnikaniu v JASPIRE r.s.p. sa môžeme presvedčiť, že aj v “malom“ sa dajú robiť veľké veci.